Haziran 23, 2019

Basit Olmasına Rağmen Kolayca Unutulabilen Bazı Teknik Kavramlar

Okuma süresi: 2 dakika

Bu yazımda teknik sohbetlerde ve sorularda yer alan fakat zaman zaman kolayca karıştırılabilen, unutulmaya yüz tutmuş temel bazı kavramları işledim. Derli toplu bir şekilde bir köşede durmasının faydalı olacağını düşünüyorum. Sözü fazla uzatmadan kavramlara geçelim 🙂

Method İmzası (Method Signature) Nedir?

Method imzası; methodun ismini ve aldığı parametrelerin tipleriyle birlikte sayısını belirten bir kavramdır. Unutulmaması gereken durum, method imzasına dönüş tipinin dahil olmadığıdır.

Örnek:

Yukarıdaki ilk Carp methodunun imzası Carp(int,int) şeklindeyken ikinci Carp methodunun imzası Carp(int,int,int) şeklindedir.

Ufak bir not: Method imzası kavramı özellikle Method Overload konusunda karşımıza çıkmaktadır.

Parametre ve Argüman Nedir? Farkları Nelerdir?

Parametre, bir method tanımlanırken methodda input olarak kullanılacak değişkenleri belirttiğimiz kavramdır. Örnek:

Argüman ise method çağrılırken methoda gönderdiğimiz değişkenlerdir.

Örnek:

Derleyici (Compiler) ve IDE (Integrated Development Environment) Nedir?

Yazılımlar genellikle yüksek seviye bir programlama dili (Örneğin C#, Java vs. gibi) ile yazılır. Herhangi bir programlama dili ile yazılmış kodu makine koduna çeviren araca Derleyici denilmektedir. Derleyicilere örnek olarak  GCC, G++ verilebilir.

IDE ise, içerisinde derleyiciyi de barındıran bunun yanında kod yazmayı kolaylaştıran syntax highlighter, otomatik tamamlama, debug araçları gibi yazılım geliştirmeyi kolaylaştıcı pek çok aracı ihtiva eden tümleşik bir geliştirme aracıdır. IDE’ye örnek olarak Visual Studio, Eclipse, Netbeans verilebilir.

Oldukça basit, temel birkaç kavramı hızlıca ele aldığım bir yazının daha sonuna geldik. Sizin de eklemek istediğiniz kavramlar varsa yorumlarda lütfen buluşalım. Herkese iyi günler, keyifli kodlamalar :)!

 

Share

Ceyhun Çözvelioğlu

Coffee Lover and Software Developer

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir