Mayıs 9, 2021

C# ile Yazılım Geliştirmede Veri Serisi [Veri Serisi – Başlangıç]

Okuma süresi: 2 dakika

Herkese merhaba,

C# ile hangi platform için yazılım geliştirirsek geliştirelim işin özünde hepimiz ortak bir paydada buluşuyoruz; tek kelimeyle: ‘veri‘. Bir masaüstü uygulaması da yazsak, ASP.NET ile bir web uygulaması da geliştirsek, ortak kaygımız hep verinin alınması/işlenmesi oluyor. Bir kullanıcının sisteme login olurken kullanıcı adı ve şifresini alıp kontrollerinin gerçekleştirilmesinden, bir hastane otomasyonu yazılımında ilgili hastayı bulmak ve bilgilerine erişmek gibi ve bunu çok daha farklı örneklerle arttırsak dahi işimiz özünde bir veriyi bulmak, o veriyi güncellemek, eklemek, silmek gibi işlemler oluyor. Bu sebeple C#’ta yazılım geliştirirken bir veriyi kod içerisinde tuttuğumuz değişkenlerden, efektif veri kullanımı için seçeceğimiz veri yapısına kadar hepsi bir bütün olarak performansa, sistemin kararlılığına etki eden birer kriter oluyor. İşte ‘Veri Serisi‘ adını verdiğim seri ile aşağıda maddeler halinde yazdığım başlıkları birer arşiv oluşturması amacıyla yazmaya başlıyorum.

 1. Değişkenler (Variables) 
  1. Değişken tipleri
  2. Value Type/Reference Type Nedir?
  3. Stack/Heap Kavramları
  4. Boxing/Unboxing Kavramları
 2. Diziler (Arrays)
  1. Array’lere genel bakış
  2. Tek boyutlu/İki boyutlu array’ler
 3. Generic Olmayan Koleksiyonlar (Non-Generic Collections) (Alt başlık olarak geçen her bir madde ayrı birer makale konusu olacaktır)
  1. ArrayList
  2. Stack
  3. Queue
  4. Hashtable
  5. SortedList
 4. Generic Koleksiyonlar (Generic Collections) (Alt başlık olarak geçen her bir madde ayrı birer makale konusu olacaktır)
  1. List<T>
  2. Stack<T>
  3. Queue<T>
  4. Dictionary<K,T>
  5. SortedDictionary<K,T>

Yukarıdaki makalesi tamamlanan başlığı link olarak zaman içerisinde ekleyeceğim 🙂

Çok fazla içerik kabul edilemeyecek bu yazıyı aslında bir serinin başlangıcını ve serideki içeriklere hızlı erişim amaçlı bir indeksleme olarak düşünebilirsiniz. Katkı sağlamak istediğiniz ek maddeler ve konular olursa yorumlarda belirtirseniz çok sevinirim.

Herkese keyifli kodlamalar :)!

Share

Ceyhun Çözvelioğlu

Coffee Lover and Software Developer

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir